Vladimír Putin vyhlašuje sankce a omezuje spolupráci s Tureckem

Jako reakci na sestřelení bombardéru Su-24 vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin proti Turecku sankce. Podle informací agentury TASS omezí dovoz tureckého zboží, omezí dopravní styk a Rusko také přestane zaměstnávat turecké občany. Turecké firmy přestanou dostávat ruské zakázky. Od 1. ledna 2016 pak plánuje i zrušení dosavadního bezvízového styku pro turecké občany. Do konce letošního roku lze ještě vízum získat, ale podmínky budou značně zpřísněny.

Vladimír Putin podepsal tento dekret jako odvetu za sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckou armádou na syrsko-turecké hranici, údajně z důvodu narušení tureckého vzdušného prostoru. K tomu došlo minulé úterý a od té doby již ruská armáda poslala do Sýrie baterii moderních protiletadlových raket S-400 a přesunula k syrským břehům také raketový křižník Moskva.

Podepsaným dekretem se mění několik bodů:

Omezena ekonomická spolupráce: ukončení zaměstnávání tureckých občanů na ruském území a na straně druhé turecké firmy nebudou dostávat ruské zakázky. Značně omezen bude i dovoz tureckého zboží na ruský trh.

Omezena doprava i cestovní ruch: zruší se přímé spoje z Ruska do Turecka, omezena bude i pozemní doprava a budou posíleny kontroly tureckých autodopravců na ruských silnicích. Od nového roku ruské cestovní kanceláře nebudou prodávat zájezdy do Turecka, ačkoliv to dosud byla pro ruskou stranu jedna z nejoblíbenějších turistických destinací.

Ruský prezident mimo jiné argumentuje i tím, že tato omezení zvýší bezpečnost a v oficiální zprávě uvedl, že těmito sankcemi chrání občany Ruské federace před zločinným či jiným protiprávním jednáním.
Tato odvetná opatření mají dočasnou platnost, o termínu odvolání se zatím nejedná.
.