Zahraniční umělci potřebují při cestách do Ruska na svá vystoupení speciální víza.

Turistická a Obchdoní víza do Ruska.Rada federace (horní komora Federálního shromáždění Ruské federace) schválila zákon, podle kterého budou muset zahraniční umělci získat speciální vízum, aby mohli vystupovat na území RF. Iniciátorem tohoto dokumentu byl parlament Petrohradu, sdělila agentura TASS.

Tento zákon umožní umělcům vystupovat a přijímat honoráře bez vyřizování pracovního povolení.

“Zákon umožňuje vydání běžného obchodního víza pro vstup do Ruské federace na dobu max 30 dní občanům, kteří přijíždí na vystoupení na dobu do 30 dní. Jde o to, že si nemusí vyřizovat pracovní povolení. Tato pravidla se budou vztahovat pouze na umělce” – vysvětlil první náměstek předsedy výboru Rady federace pro ústavní legislativu a státní výstavbu Alexej Alexandrov.

Je potřeba poznamenat, že tato otázka již byla diskutována před dvěma lety, kdy Vitalij Milonov požádal Federální migrační službu, aby prověřila zákonnost vystoupení americké zpěvačky Madonny v Petrohradu. Úřad tenkrát nezjistil, že by zpěvačka cokoliv porušila.

“Madonna vstoupila na území Ruska na základě víza pro kulturní výměnu a měla právo koncertovat pod podmínkou, že nedostane žádnou odměnu” – vysvětlili ve Federální migrační službě.

Tento zákon, který byl schválen v listopadu 2015, umožní vyloučit podobné legislativní rozpory při organizaci vystoupení zahraničních umělců v Rusku..